استفاده از موزیک در صفحه

برای قرار دادن صدا و موزیک در صفحه دو راه وجود دارد: راه اول این است که شما می توانید یک لینک به فایل موزیک ایجاد کنید تا افراد بتوانند آنرا دانلود کنند و سپس به آن گوش دهند. راه دوم جاسازی کردن موزیک در صفحه است.

در ابتدا به اولین روش می پردازیم:

فرض کنید می خواهیم یک فایل صوتی با نام example.mid را در صفحه قرار دهیم. در صورتی که فایل در همان پوشه صفحه قرار داشته باشد می توانیم به این صورت عمل کنیم:

<a href="example.mid">متن لینک موزیک</a>

به این طریق می توان یک لینک به یک فایل موزیک ایجاد کرد. در این مثال ما از یک فایل MIDI استفاده کردیم، همین کار را می توان با فایلهایی با پسوند، wav و aud و اغلب فرمتهای صوتی انجام داد. کاربر پس از باز شدن صفحه لینکی مشابه زیر را خواهد دید که با کلیک کردن بر روی آن دانلود فایل موزیک شروع می شود.


متن لینک موزیک

 

احتمالاً پس از اتمام داتلود فایل پنجره جدیدی باز می شود و شروع به پخش فایل می کند. کاربر بسته به plug-in هایی که دارد ممکن است توانایی جلو و عقب بردن موزیک و متوقف کردن آنرا نیز داشته باشد. در این حالت کاربر توانایی ذخیره فایل صوتی را مانند یک تصویر دارد. کاربر می تواند پنجره جدید را ببندد و به ادامه بازدیدش از سایت بدون صدای موزیک بپردازد. مشکل این روش این است که کاربر باید لینک موزیک را کلیک کند و صبر کند تا آن دانلود شود. البته این مسئله در مواقعی که شما آهنگهای زیادی در صفحه خود دارید می تواند به کاربر کمک کند تا آهنگ مورد علاقه خود را پیدا کند.

جاسازی موزیک در صفحه:

این روش برای پخش یک آهنگ در صفحه روش مناسبی است چون به کاربر اختیارات بیشتری نسبت به یک لینک می دهد. در این روش می تان رابط صدا در صفحه را طوری تنظیم کرد که به صورت خودکار شروع به پخش موزیک کند و یا موزیک را تکرار کند یا آنرا فقط یک بار پخش کند. برای اجرای این روش باید از تگ EMBED استفاده کنید. این تگ مانند تگ عکس مورد استفاده قرار می گیرد. ابتدا باید منبع صدا را مشخص کنیم و بعد در صورت نیاز به تگ فرمانهایی را بافزاییم.

برای نمونه به تگ زیر نگاه کنید:

<embed src="example.mid">

این تگ به مرورگر می گوید تا فایل صوتی را همان جایی که شما تگ را قرار داده اید در صفحه قرار دهد. در این روش نیز شما مجبور نیستید صرفاً از فایلهای MIDI استفاده کنید و می توانید از فرمتهای دیگر استفاده کنید. همانطور که می بینید در این تگ فرمان " "=src مشخص کننده محل قرار گیری فایل صوتی در سایت شما است. شما می توانید از آدرس کامل فایل در اینجا استفاده کنید یا اگر فایل و صفحه ای که می خواهید فایل در آن شنیده شود در یک پوشه هستند می توانید از نام فایل استفاده کنید.

برای مثال در این روش شما چیزی شبیه این را خواهید دید:

شما می توانید به این تگ فرمانهایی اضافه کنید تا بهتر بتوانید صدای خروجی همچنین ظاهر صفحه را کنترل کنید. در اینجا تعدادی از این فرمانها آورده شده است که می توانید از آنها استفاده کنید:

 • width :
  این فرمان تعیین کننده عرض فایل صوتی در صفحه است. شما با قرار دادن یک عدد در مقیاس پیکسل بین دو دابل کوت این فرمان می توانید تعیین کنید فایل شما با چه میزان عرض در صفحه به نمایش درآید.
 • height :
  این فرمان تعیین کننده ارتفاع فایل صوتی در صفحه است. شما با قرار دادن یک عدد در مقیاس پیکسل بین دو دابل کوت این فرمان می توانید تعیین کنید فایل شما با چه میزان ارتفاع در صفحه به نمایش درآید. معمولاً برای این فرمان از ارتفاع 60 پیکسل استفاده می شود.
 • "autostart="true :
  مرورگر را وادار می کند تا بلافاصله پس از بارگذاری صفحه شروع به پخش فایل صوتی کند. شما می توانید این گزینه را با قرار دادن مقدار false به جای true غیر فعال کنید. معمولاً این گزینه به طور پیش فرض غیر فعال است.
 • "loop="true :
  این فرمان مرورگر را وادار می کند پس از به اتمام رسیدن فایل دوباره از اول آنرا اجرا کند، و این عمل تا هنگامی که صفحه باز است یا کاربر دکمه توقف را کلیک نکرده است ادامه پیدا می کند. شما می توانید با قرار دادن false به جای true این گزینه را غیر فعال کنید. البته معمولاً این گزینه به صورت پیش فرض غیر فعال است.
 • "hidden="true :
  این فرمان به مرورگر دستور مخفی کردن رابط گرافیکی پخش صدا را می دهد. در این صورت کاربران نمی توانند برنامه ای را که صدا را پخش می کند و همچنین دکمه های کنترل آنرا ببینند. در این صورت صدا تا زمانی که به پایان نرسیده یا تا زمانی که تنظیم شده باشد پخش می شود و کاربر نمی تواند از پخش آن جلوگیری کند. این گزینه با قرار دادن false به جای true غیر فعال می شود. به صورت پیش فرض هم این گزینه غیر فعال است.

اگر می خواهید نمونه ای از یک فایل صوتی را که با استفاده تمام فرمانهای بالا در صفحه قرار داده شده ببینید لینک زیر را کلیک کنید:

ورود به صفحه جدید برای پخش موزیک

این هم تگ سازنده مثال بالا:

<embed src="example.mid" width="300" height="60" autostart="true" loop="true" hidden="true">

نظرات بازدید کنندگان
نویسنده : مسعود
واقعاٌ اگه نبودی مونده بودم thank you
 
نویسنده : reza
آريالا دمت گرم دستت درد نكنه
 
نویسنده : مهناز
سلام
من می خوام طراحی سایت شروع کنم. لطفاً منو راهنمایی کنین
می خوام ببینم اول باید از چه محیطی شروع کنم بهتره.
 
نویسنده : Mohammad
با سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی:
من وقتی می خوام یک موزیک باکس را نامرئی کنم نمی شه باوجود اینکه دقیقا از همون تگ شما استفاده کردم به نظر شما مشکل کجاست؟
بازهم ممنون
 
نویسنده : azam
خسته نباشید : سایت خوبه فقط اگر می تونید نمونه سایت های طراحی شده به زبان HTML را هم در سایت بگذارید .
مممممممممممممممممنون
 
نویسنده : رها
سایت خوبی بود اما اگه در انتها یک فایل به صورت PDF هم میذاشتید عالی تر می شد.
 
نویسنده : احمد
خیلی عالی بود .
 
نویسنده : maral
خیلی ممنون عالی بود
 
نویسنده : محمد
بی نهایت متشکرم!
 
نویسنده : یک دوست
سایت بسیار عالی و توپی دارید
 
نویسنده : عباس
MR3000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
متشکرم از برنامه ها ی خوبتون
 
نویسنده : خان دائی
دست شما درد نکه بسیار عالی وآموزنده 100000 تشکر موفق باشی .