آموزش نحوه ساختن دکمه های رادیو در فرمهای html

دکمه های رادیو (Radio Button)

برای ساختن دکمه های رادیو هم باید از تگ <input> استفاده کنیم. برای این کار باید از radio به عنوان مقدار شناسه type استفاده کنیم. در اینجا یک نمونه از کدی که برای ساختن دکمه رادیو آورده شده است:

<input name="someNeme" type="radio" value="مقدار مورد نظر">

در اینجا می توانید دکمه رادیو ایجاد شده را مشاهده کنید:

حتماً تا به حال دکمه های رادیویی را که در یک زمان فقط یکی از آنها می تواند انتخاب شده باشد مشاهده کرده اید. برای ساختن این نوع دکمه ها از کد بالا استفاده می شود همه دکمه هایی که باید به این گونه رفتار کنند دارای یک نام هستند اما مقادیر قرار گرفته شده در شناسه value در آنها متفاوت است. در زیر می توانید کد مربوط به یک دسته دکمه رادیو را ببینید:

<input name="Neme" type="radio" value="مقدار دکمه اول">Radio Button 1 <br>
<input name="Neme" type="radio" value="مقدار دکمه دوم">Radio Button 2 <br>
<input name="Neme" type="radio" value="مقدار دکمه سوم">Radio Button 3 <br>

در اینجا هم می توانید این دکمه ها را مشاهده کرده و آنها را آزمایش کنید:

Radio Button 1
Radio Button 2
Radio Button 3

در اینجا به توضیح برخی از شناسه هایی که برای دکمه های رادیو به کار می روند می پردازیم. به خاطر داشته باشید که همه این شناسه ها باید در تگ <input> به کار روند.

 • type :
  برای اینکه یک دکمه رادیو ایجاد کنیم باید مقدار این شناسه را radio قرار دهیم.
 • name :
  این شناسه برای اختصاص یک نام برای ورودی مربوطه استفاده می شود.
 • value :
  این شناسه در مورد در مورد دکمه رادیو مقداری است که در صورت انتخاب شدن این دکمه باید به صفحه action انتقال داده شود. استفاده از این شناسه در مورد چک باکس و دکمه های رادیو ضروری است.
 • "checked="checked :
  این شناسه فقط برای چک باکس و دکمه های رادیو مورد استفاده قرار می گیرد و باعث می شود تا در هنگام باز شدن صفحه این دکمه ها به صورت انتخاب شده نمایش داده شوند.
  توجه داشته باشید که در یک دسته دکمه رادیو که در بالا یک نمونه از آن آورده شده است نباید بیش از یک دکمه دارای این شناسه باشد.
 • "disabled="disabled :
  از این شناسه برای غیر فعال دکمه رادیو استفاده می شود. به صورتی که کاربر نمی تواند دکمه مربوطه را انتخاب کند. مقادیر مربوط به فیلدهایی که به صورت disabled هستند با ارسال فرم به سرور ارسال نمی شوند.

برای مشاهده دکمه رادیو در حالت غیر فعال (disabled) حالت مورد نظر خود را در مثال زیر انتخاب کنید و نتیجه را در دکمه رادیوی زیر مشاهده کنید:

حالت مورد نظر شما :  

دکمه رادیو نمونه :


نظرات بازدید کنندگان
نویسنده : rasha
با سلام سايت خيلي مفيدي دارين از زحمات شما ممنونم.
 
نویسنده : hossein
عاليه
 
نویسنده : amir
با تشکر از مطالب  .