فریمها، باز کردن لینکها در یک فریم مشخص

حالا شما می توانید یک صفحه با استفاده از فریمها بسازید. اما وقتی که شما یک لینک را در یک فریم قرار می دهید پس از کلیک کردن لینک در همان فریم باز می شود. این مسأله به این دلیل است که هر فریم یک صفحه HTML است و مانند یک صفحه عمل می کند. پس اگر برای لینک شناسه ای را تعریف نکنیم در همان صفحه (در حقیقت در همان فریم) باز می شود. شما می توانید صفحه را طوری طراحی کنید که لینکهای یک فریم در فریم دیگری باز شوند یا در یک صفحه جدید باز شوند که فریمی ندارد.

برای این کار باید ابتدا فریمها را نامگذاری کنیم و سپس از شناسه target  در تگ لینک استفاده کنیم. به یک مثال در این رابطه توجه کنید:

<html>

<head>
<title>تعیین فریم مقصد برای لینکها</title>
</head>
<frameset cols="25%,75%">
<frame src="page4.htm" name="left">
<frame src="page2.htm" name="right">
</frameset>

</html>

ما در این مثال از دو فریم با نامهای left و right استفاده کردیم. شما می توانید هر نامی را که مناسب می دانید استفاده کنید.(این نامی است که در تگ لینک مورد استفاده قرار خواهد گرفت و لزوماً نباید همان نام فایل HTML قرار گرفته شده در فریم باشد.)

حالا که فریمها را نامگذاری کردیم می توانیم از این نامها به عنوان مقادیری برای شناسه target  در تگ لینکها در هر کدام از فریمها استفاده کنیم. فرض کنید ما در فریم سمت چپ لیستی از صفحات را داریم که می خواهیم با کلیک کردن بر روی آنها در فریم سمت راست باز شوند. در این حالت باید این شناسه را به تگ لینکهای موجود در فریم سمت چپ اضافه کنید:
"target="right . برای مثال به لینک زیر توجه کنید:

<a href="../../html/index.htm" target="right">آموزش HTML </a>

حالا پس از کلیک کردن لینک، فریم سمت چپ دست نخورده باقی می ماند و لینک در فریم سمت راست باز می شود. شما می توانید این کار را در صفحاتی که بیش از یک فریم هم دارند انجام دهید. فقط فراموش نکنید که فریمها را نامگذاری کنید.

در اینجا می توانید یک مثال برای این نوع صفحات را ببینید. لینک زیر را کلیک کنید و به صفحه آزمایشی وارد شوید تا لینکهای قرار گرفته در فریمها را امتحان کنید:

ورود به صفحه آزمایشی

میتوان لینکها را به جای اینکه در یک فریم باز کنیم، ر تمام پنجره و بدون فریم باز کنیم. برای این کار باید شناسه "target="_top  را به تگ لینک اضافه کنیم. مثلاً می توانیم تگ لینکی مانند زیر بنویسیم:

<a href="https://neopersia.org/html/index.html" target="_top">این لینک در تمام صفحه باز می شود.</a>

در اینجا تعدادی از شناسه هایی را که می توان به تگ frame  اضافه کرد آورده ایم. با این شناسه ها می توانیم رفتار این فریمها را بهتر کنترل کنیم:

 • "scrolling="no :
  این فرمان به شما اجازه می دهد که اسکرول بار (scroll bar) را از سمت راست صفحه حذف کنید، تا کاربران نتوانند با استفاده از آن به بالا و پایین صفحه بروند. اگر از این شناسه استفاده نکنید، مرورگر تصمیم می گیرد که آیا اسکرول بار را در صفحه ای که درون فریم قرار دارد نشان دهد یا نه.
  اگر مقدار این شناسه yes باشد، اسکرول بار همیشه نشان داده خواهد شد. اگر no باشد اسکرول بار هرگز نمایش داده نخواهد شد. در صورتی که نیاز داشته باشید در این صفحه به بالا یا پایین و چپ و راست بروید می توانید با کلیدهای جهتی صفحه کلید این کار را انجام دهید.
 • "border="3 :
  این شناسه به شما اجازه می دهد تا مقدار کلفتی حاشیه های فریم را تعیین کنید.
 • "resize"no :
  این فرمان ب شما امکان می دهد تعیین کنید که آیا کاربر می توان اندازه فریم را تغییر دهد یا نه. اگر مقدار این شناسه no باشد کاربر نمی تواند با قرار دادن نشانگر ماوس خود در لبهء فریمها، اندازه آنها را تغییر دهد. اگر مقدار آن yes باشد کاربر می تواند اندازه فریمها را تغییر دهد. گزینه پیش فرض این شناسه yes است.
 • "noresize="no :
  شما می توانید از این شناسه به جای "resize="no  استفاده کنید، چون همه مرورگرها شناسه قبلی را نمی شناسند. در هر حال می توانید برای اطمینان از هر دو شناسه با هم استفاده کنید.
 • "marginwidth="2 و "marginheight="2 :
  این شناسه ها به شما امکان می دهد میزان حاشیه محتویات فریم را از لبه فریم تعیین کنید.

برخی از مرورگرهای قدیمی ممکن است نتوانند فریمها را نشان دهند. شاید شما بخواهید برای این دسته از کاربران با مرورگرهای قدیمی پیغامی را بنویسید یا لینک صفحه ای را که در آن از فریم استفاده نکرده اید به آنها نشان دهید. برای این کار می توانید از فرمان زیر استفاده کنید:

<noframes>
متن پیغامی که در صورت نمایش ندادن فریمها مشاده می شود.
</noframes>

حالا کاربرانی که نمی توانند فریمها را مشاهده کنند پیغام شما را به جای یک صفحه خالی می بینند.

Высота перил на балконе какой должна быть высота перил.


نظرات بازدید کنندگان
نویسنده : mohsen
با سلام
چطور میشه یک سایتی را در یک صفحه باز کرد طوری که سورس اون سایت هم تو صفحه ای که اون سایت را باز کده نمایش داده بشه، طوری که اگر یک کدی تو اون صفحه قرار دادیم روی اون سایتی که لود شده تو اون صفحه، تأثیر بذاره
لطفا اگر کسی میدونه جواب بده
اگر بلدی ایمیل بزن برام، مبلغ هم میدم اگه جوابت درست باشه
09364520450
 
نویسنده : مجید چیت ساز
سلام دوستان عزیز

امیدوام مشکل من را شما بتوانید حل کنید .

و آن این است که چه جوی فریمهای یک انداره را بعد ازکلیک روی هر لینک در یک صفحه درست کنم .

لطفا اگر میدونید کد html آن ا برام بفستید .

[email protected]
 
نویسنده : طناز رخزد
با سلام
اول از همه تشکر میکنم از اینکه این مطالب رابرای استفاده همه قرار دادید  .
من که استفاده کردم .
می خواستم اگه مطلبی در مورد نرم افزارهای طراحی وب سایت دارید برام بفرستید.
corel drow
dream
swish
3dmax
flash

متشکرم
 
نویسنده : ss1986
چه طوری می شه از این کدها توی قالبها ی سایتها استفاده کرد ؟؟
یعنی چه طوری می تونم این کد ها رو توی
a.classname
{}
قرار بدم ؟؟؟
 
نویسنده : omid24
tashakor az matalebe khobe shoma
 
نویسنده : مسعود تهويلي
خیلی ممنونم از مطالب با ارزشتون